Čím se liší neúčelová hypotéka od té klasické

Pokud chceme nějakou skutečně výhodnou půjčku, obvykle sáhneme po hypotéce. U ní je však většinou ten problém, že musí být brána pro konkrétní účel. Většinou se jedná o nemovitost, a i ta musí být předem daná. Podle výše její ceny se totiž určuje výše hypotéky. Přesto však existuje i neúčelová hypotéka https://nebankovnihypoteka.cz/neucelova-hypoteka/, tedy taková, kde není potřeba tak přesně specifikovat, na co budou peníze použity. Tato možnost se však většinou příliš nevyužívá, ačkoliv by se na první pohled zdála mnohem výhodnější.

schválení hypotéky

Důvodem je to, že není finančně tak výhodná. A ačkoliv je sice neúčelová, přesto smí být peníze použity pouze na nákup nemovitosti, i když nemusí být specifikováno, které přesně. A vzhledem k tomu, že ji již většinou máme předem vybránu, je pro nás mnohem výhodnější ta klasická.

I tak se však najdou situace, kdy se ta neúčelová vyplatí přeci jen více. Jde především o případ, kdy mám vybráno více vhodných nemovitostí, mezi kterými se nemůžeme rozhodnout. Zde si můžeme zažádat o neúčelovou hypotéku, kdy zjistíme, kolik peněz vlastně dostaneme a podle toho si vybereme, kterou z oněch nemovitostí nakonec zvolíme.

splácení hypotéky

Tím je také umožněno to, aby hypotéka kryla 100 % z ceny. To u té klasické není možné. Zde totiž žadatel část kupní ceny pokryje. A to je další důvod, proč si někteří lidé tuto variantu berou. Nemají totiž dostatek peněz na to, aby tuto povinnou část pokryli.

To sebou však také nese určitá rizika. Tím hlavním je to, že když nemáme dostatek peněz na to, abychom zaplatili alespoň část kupní ceny, skutečně budeme mít na splátky? Zvláště když přijdou neočekávané situace, ke kterým, jak nám poslední roky dokázaly, může dojít skutečně velmi snadno.

Proto bychom si měli vždy rozmyslet, než si jakoukoliv půjčku vezmeme, a to platí i o hypotéce. Mnohdy totiž přinese více problémů, než kolik jich vyřeší. A to rozhodně není ideální.