Je cestování skutečně řešením problémů?

Mnoho lidí v případě, kdy se na ně navalí mnoho problémů, začne cestovat. A dává to i smysl, neboť nám to často umožní získat určitý nadhled, který potřebujeme. Zdaleka ne vždy je to však to nejlepší, co můžeme udělat. Jedním z problémů je, že tuto poučku lidé často používají jako výmluvu, proč tolik cestují. Ve skutečnosti však nehledají nadhled, nýbrž před svými problémy de facto utíkají. Pokud jsou totiž například v cizině, nemusí je řešit. A to se týká jak pracovních, tak i domácích potíží.

 

žena na cestách

 

Je však na první pohled jasné, že tento přístup není zrovna ideální. Jakkoliv je cestování rozhodně chvályhodné a může nám značně rozšířit obzory, rozhodně bychom jej neměli využívat k tomu, abychom utíkali před svými problémy. Jistě, mnohdy je to podstatně snazší, avšak je potřeba si uvědomit, že nás to stejně jednou dožene a budeme onu věc muset řešit. A často je to tak, že čím déle to odkládáme, tím jsou následky horší, a mnohdy nejen pro nás.

 

cestování nám může poskytnout nadhled

 

Samozřejmě, ne všechno jde vyřešit jednoduše. Jsou věci, které nás budou trápit, a před kterými chceme utéct. Může to být třeba žal nad ztrátou rodinného příslušníka, kdy se vydáme na cesty proto, aby nás to tolik netrápilo, neboť nám jej doma vše připomíná. Ani zde však odklad není řešením.

 

Proto, než začneme balit kufry, bychom se měli zamyslet nad tím, proč vlastně chceme odjet. Jde nám skutečně jen o odpočinek, nebo tak chceme utéct od něčeho nepříjemného? Pokud je to ten druhý případ, je rozhodně lepší se s onou věcí vypořádat ještě před odjezdem. Pak si totiž budete moci na cestě skutečně odpočinout a nabrat síly, které tolik potřebujete.

 

V případě, že to nechte být, vám to stále bude v podvědomí hryzat, a vy si neodpočinete ani zdaleka tak, jak byste vzhledem k situaci potřebovali. Rozhodně tedy odjíždějte s čistým štítem a nepoužívejte cestování jako záminku k útěku. Z dlouhodobého hlediska to stejně nebude fungovat.