A tak dnes přibude další, tentokráte o společenství vlastníků jednotek. Pokud nevíte oč kráčí, znamená to, že bydlíte ve svém nebo v pronajatém. Společenství vlastníků jednotek není ani jedno, ani druhé. Byt, který obývají patří soukromému majiteli a on jim byt ve svém domě nepronajal, ale prodal. Tito lidé tak utvořili skupinu, která se nazývá, jak již výše dvakrát napsáno. Až sem, to lze snadno chápat a tvrdit, že na tom není nic složitého. Jenže, jak už to lidé umí s bravurou, to by jaksi nebylo ono. Složité jsou totiž právní vztahy, tedy majitel domu versus právě obyvatelé těch jednotek, tedy, bytů.
Když je pak dům zcela zabydlen, musí se mezi sebou lidé dohodnout, kdo bude dělat něco jako mluvčího. Bude tedy předsedou. A takový předseda, to jsou jen samé starosti a strasti. Ono totiž nejde jen o to hlídat, zda někomu neteče do bytu, ale je kolem toho spousta dalších věcí, které je třeba dělat. A pokud to ten zvolený někdo nikdy nedělal, bude mít asi hodně problémů. Protože například nezná přesné právní formulace a tak podobně. Proto je lépe uvážit a najmout si profesionálního, třeba i externího předsedu, který má potřebné právní vzdělání a ovládá nějaké další věci. Hlavně by to neměl být kamarád majitele domu.
Takový předseda SVJ povinnosti má samozřejmě hodně, ale když je to profesionál, měl by je zvládnou vždycky a co nejrychleji.
Může se stát, že jste také jedním ze společenství vlastníků jednotek a váš předseda to již dělat nechce, nebo jej teprve hledáte. Neváhejte to zkusit s profesionálem, například zde na homepartner.cz. Klikněte na zvýrazněný odkaz v předešlé větě a tím se přeneste na webové stránky, které se touto problematikou zabývají. Zde si přečtěte alespoň minimální základ, abyste věděli oč se jedná a pak už jen navažte kontakt. Uvidíte, že se domluvíte a budete pak všichni spokojeni.