Stavíme svépomocí podlahové topení na chatě


Když se hlásí o slovo jaro a máme možnost konečně začít pravidelně jezdit na chalupu, právě v tomto období si snáze uvědomíme, jak úžasné je bydlení mimo velká města, kde dnes panuje velký stres a shon. Někteří lidé se právě tehdy rozhodnou, že už mají města plné zuby a odstěhují se na chatu natrvalo. Zpočátku je to celkem snadné, protože není třeba objekt vytápět, ale jakmile se léto přehoupne do sychravého podzimu, bude nutné zatopit, ale pokud jsou v chalupě jen stará kamna, spíše pro přitápění, nebude to dostačující. Jestliže se tedy právě vy nebo vaši blízcí dostanete do podobné situace a chtěli byste bydlet v rekreačním objektu natrvalo, začněte s úvahami o topném systému právě na jaře. Budete mít dostatek času na promyšlení jeho koncepce, na projekt, i samotné řešení.

plovoucí podlaha

Začněte krbem – pokud nejste vysloveně vyznavači tepelných čerpadel, doporučujeme vám vystavět krb s tepelným výměníkem. Dřevo se i v nejtěžších dobách finanční krize nebo v situacích různých blackoutů dá nasbírat v lese, a zatímco lidé s tepelným čerpadlem a odpojenou elektřinou nebo majitelé plynových kotlů či elektrokotlů budou mrznout, vám bude dobře.

místnost v domě

Pokračujte podlahovým topením – dnes se již vyplatí zhotovit podlahové topení, dokážete to i svépomocí, protože jde o suchý systém, kdy se na podlahu položí systémové desky z polystyrenu, do nich se vloží hadice na podlahové topení, a to vše se zakryje pochozími cementovláknitými deskami a podlahovou krytinou – bez malty, lepidel a tmelů.

Výstavbu topného systému v podlaze zvládnete svépomocí během pár hodin, pouze si hadice necháte připojit instalatérem, který systém odvzdušní a zprovozní. Na pochozí desky lze pokládat koberce, plovoucí podlahy, dlažbu či palubky, záleží na vašem uvážení a strategii. Budete pak mít v chalupě dostatek tepla po celou zimu, můžete tu přitápět i na podzim a na jaře, a hlavně bude teplo komfortní a levné.